Viidettä kertaa järjestettävän Pyhtäältä Pöydältä -keskustelutapahtuman ohjelmarunko on julkaistu. Tapahtuma järjestetään tänä vuonna Pyhtään Saaristomarkkinoiden yhteydessä perjantaina 21. ja lauantaina 22. elokuuta. Perjantain tapahtumapaikka on kello 12–17 Pyhtään Kulttuuritalo (Siltakyläntie 175), lauantaina kello 11–14 Pyhtäältä Pöydältä vaihtaa markkinatunnelmiin Lökören pienvenesatamaan (Lökörentie 54).
Yleisölle maksuttomassa keskustelutapahtumassa on tänäkin vuonna luvassa ajankohtaista asiaa muun muassa turvallisuustilanteesta. Sen takaavat avausperjantain ensimmäiset varsinaiset esiintyjät, puolustusministeri Antti Häkkänen ja Suomen EU-taipaleen alkuvuosien pitkäaikainen pääministeri Paavo Lipponen.
Kouluasioista kiinnostuneille tarjolla on kouluaiheinen Mitä tänään koulussa opit 2026 -keskustelu, jossa ovat mukana Kunta- ja hyvinvointityönantajien KT:n toimitusjohtaja Henrika Nybondas-Kangas ja Opettajien ammattijärjestön OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.
– Tältä osin yleisömenestys on taattu, sillä tilaisuuteen osallistuminen on Pyhtään opettajille koulutusta, siis työtä, sanoo Pyhtäältä Pöydältä 2026 -tapahtuman sisältökoordinaattori Jari Korkki.
Ensimmäinen vaalipaneeli 2027
Muusta perjantain ohjelmasta Korkki nostaa esiin nuorten työpajaosuuden ja ensi kevään eduskuntavaalien arvatenkin ensimmäisen alueellisen vaalipaneelin, jossa on mukana Kaakkois-Suomen vaalipiirin kansanedustajaehdokkaita eri puolueista.
– Yleisten teemojen lisäksi saatan kysyä esimerkiksi Kaakon tuoreimmasta vitsauksesta eli villisioista, paneelin juontava Korkki pähkäilee.
Nuorten ohjelma tarkentuu vielä, mutta jo nyt tiedetään, että nuoret lähetetään tapahtuman alkaessa työpajaan pohtimaan nuorten vaikutusmahdollisuuksia. Työn tulokset käsitellään päivän päätteeksi, jolloin niitä kommentoivat nykyisin kehitysyhtiö Cursorin neuvonantajana toimiva Jyri Häkämies ja Europe Direct Kymenlaakson Marjo Tolvanen. Häkämies pohtii myös omassa esityksessään Kymenlaakson uuden kasvun edellytyksiä.
Lauantaina toinen Häkämies kertoo, miten murha kirjoitetaan
Lauantain ohjelma Lökören Saaristomarkkinoilla alkaa kello 11, jolloin Pyhtään päättäjät käyvät läpi käynnissä olevia hankkeita ja myös sitä, miten asukasluku pidetään 5 000:n paremmalla puolella. Pyhtään kunnanvaltuuston puheenjohtaja Tuija Arvila, kunnanhallituksen puheenjohtaja Anna-Leena Kailio ja kunnanjohtaja Terhi Lindholm ovat keskustelun jälkeen puolilta päivin yleisön tavattavissa kunnan markkinateltalla.
Samaan aikaan Lökören lavalla dekkarikirjailija Kari Häkämies kertoo, miten hän on hyödyntänyt paikallistuntemustaan kirjoissaan. Pyhtään kunnanjohtajanakin pyörähtänyt ex-ministeri sijoittaa usein tapahtumia lapsuutensa Kotkan Sunilaan mutta myös Pyhtäälle.
Iltapäivän puolella kello 13 Kymen Sanomien vt. päätoimittaja Antti Kaarto pähkäilee Kaakonkulman mediamaisemaa. Päivän päätteeksi pyhtääläinen mäkihyppymanageri Juha-Vesa Jäntti kertoo, mitä tapahtui, kun kotkat lentävät jälleen.
Pyhtäältä Pöydältä -keskusteluihin on yleisöllä vapaa pääsy, ja ne näytetään tuttuun tapaan suorana lähetyksenä Ylen Avoimessa Areenassa. Keskusteluja juontavat Jari Korkki ja kesäpyhtääläinen Sallamaari Muhonen.
Ohjelma päivittyy verkkosivuille https://www.pyhtaaltapoydalta.fi/
Lisätietoja:
Jari Korkki, sisältökoordinaattori, Pyhtäältä Pöydältä 2026 040 5628142
Kuva: Pyhtään kunta/Jari Korkki
12.8.2026