Välkommen till Pyttis

Längtar du efter att ha ett hem med gott om utrymme i en lugn och naturnära omgivning? Vill du ändå bo inom ett kort avstånd från stadens service? Om du svarar ja, är Pyttis en lämplig boplats just för dig. Redan det att två nationalparker av helt olika naturtyper finns inom kommunen säger väl att boendemiljön är en klass för sig!

Utöver en god boendemiljö erbjuder Pyttis sina invånare god basservice från spädbarn till åldring, antingen som kommunens egen eller som en köpt service. Nya invånare får ett omfattande informationspaket om kommunens service. Service som erbjuds av en stad finns att få i Kotka, som ligger på endast 16 kilometers avstånd. Huvudstadsregionen och dess service finns på en dryg timmes köravstånd.

Det finns många alternativa sätt att bo. Nya områden för egnahemshus planläggs hela tiden. Tomtstorleken är i allmänhet minst 1000 kvadratmeter och bostadsområdena avskiljs från varandra genom stora grönområden. Två byggföretag bygger för närvarande radhuslägenheter, och det finns också lediga höghuslägenheter. I Pyttis bor man mest i ägarbostäder, men kommunen och den privata marknaden kan också erbjuda hyresbostäder.